Dodaj komentarz

Formacja!

Pan Bóg troszczy się o nas, pomaga nieustannie, żebyśmy się w naszym życiu nie pogubili 🙂

Rachunek sumienia według Dekalogu /10-ciu Przykazań/

I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.

Miejsce Boga w moim życiu.

Poproś swoimi słowami Ducha Świętego o dobry rachunek sumienia.

Należy zadać sobie pytanie: czy czas dla Boga nie jest spychany na margines życia, na koniec dnia? Czy nie brak codziennej modlitwy, i jak ona wygląda? Może jest odmawiana bezmyślnie i w pośpiechu? Czy wiara w Boga się rozwija (poprzez np. czytanie Pisma Świętego, książek i gazet religijnych)? Czy to, co czytam, oglądam, a także ludzie, których spotykam, pomagają mi zbliżać się do Boga, Czu mnie od Niego oddalają? Czy umiem się przyznać do swojej wiary i przeciwstawić złu tam, gdzie je dostrzegam?

II. Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga nadaremno.

Szacunek wobec Boga i tego, co święte.

Należy się zastanowić: czy nie odrzucam woli Bożej wyrażonej w przykazaniach i nauce Kościoła (np. mówiąc: „dla mnie to nie jest grzechem”)? Czy nie odrzucam Boga przez unikanie spowiedzi św. i trwanie w grzechu śmiertelnym? Czy nie przysięgam bez potrzeby, fałszywie, lub czy nie złamałem przysięgi? Czy nie wyszydzam Kościoła, ludzi, którzy starają się na co dzień świadczyć o swojej wierze? Czy szanuję imiona i rzeczy święte?

III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.

Wypełnienie obowiązków religijnych.

Chodzi tu o udział we Mszy św. w niedzielę i święta (jeśli zdarzały się zawinione nieobecności, należy podać ich liczbę i powód). W jaki sposób uczestniczę we Mszy św. (słucham oraz angażuję się we wspólną modlitwę)? Czy nie zakłócam świątecznego charakteru niedzieli niepotrzebną pracą? Czy staram się ubogacić ją czytaniem Biblii, dobrych książek, oglądaniem dobrych programów lub ciekawymi spotkaniami? Czy potrafię przypomnieć domownikom o Mszy św. i właściwym przeżyciu niedzieli? Czy zachowuję nakazane posty? Czy powstrzymuję się od udziału w zabawach i dyskotekach w okresie adwentu i Wielkiego Postu?

IV. Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga nadaremno.

Szacunek i wdzięczność dla rodziców.

Tu trzeba się zapytać o sposób odnoszenia się do najbliższych osób: uczciwość, prawdomówność w stosunku do nich; dbałość o ich dobre imię; wykonywanie codziennych obowiązków domowych i szkolnych; gotowość do wzięcia odpowiedzialności za sprawy domowe i rodzinne (np. pomoc w sprzątaniu czy innych domowych pracach).

V. Nie zabijaj.

Szacunek dla życia swojego i innych ludzi.

W związku z tym należy: szanować i bronić życia na każdym etapie jego istnienia (od poczęcia aż do śmierci); nie godzić się na jego lekceważenie (zwłaszcza w dyskusjach na temat zabijania nienarodzonych); dbać o zdrowie (wykluczając zażywanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieodpowiedni ubiór, samookaleczenie). Wielkim problemem w ostatnich czasach jest nieumiejętne korzystanie z Internetu, komputera, telewizji i telefonu komórkowego. Czy nie jestem uzależniony od którejś z tych rzeczy? Czy potrafię wytrzymać choćby jeden dzień bez oglądania telewizji, surfowania w sieci, dzwonienia lub pisania sms-ów? Grzechem przeciwko temu przykazaniu jest także: znieważanie drugiego człowieka słowem lub czynem; uleganie nienawiści, złości; niedążenie doz gody; niechętne przebaczenie; próba samobójstwa; ucieczka z domu; dręczenie zwierząt; niszczenie przyrody; i oczywiście zabójstwo.

VI. Nie cudzołóż.

Godność człowieka i szacunek w dziedzinie przekazywania życia.

Grzechy przeciw temu przykazaniu to: współżycie przedmałżeńskie; rozbudzanie pożądliwości; uczyni nieczyste dokonywane w samotności (samogwałt, czyli onanizm); nieskromne rozmowy; rozbudzanie pożądliwości i nieskromnych myśli przez lekturę, oglądanie filmów lub czasopism pornograficznych; prowadzenie innych ludzi do nieczystości przez słowa lub czyny.

VII. Nie kradnij.

Podejście do własności drugiego człowieka oraz własności wspólnej.

W zakres tego przykazania wchodzą następujące sprawy: kradzież; niszczenie własności innych lub wspólnej (np. szkolnej, miejskiej); nieoddanie rzeczy skradzionych lub znalezionych, gdy znamy właściciela; oszustwo; nieuczciwy zysk. Należy tu określić, jak wielka była szkoda wyrządzona przez popełniony grzech.

VIII. Nie mów fałszywego świadectwa.

Odpowiedzialność za słowo.

Trzeba sobie zadać pytanie o prawdę i kłamstwo w życiu: czy nie posługuję się półprawdą? Czy nie zaszkodziłem komuś przez oszczerstwo (mówienie nieprawdy), obmowę (rozgłaszanie czyjejś słabości), plotki, podejrzenia i posądzenia? Czy spełniam obietnice i dotrzymuję tajemnic? Czy nie zachowuję się obłudnie? Czy potrafię uznać własne błędy i doceniać zalety innych?

IX. Nie pożądaj żony bliźniego swego.

Podejście do czystości.

Przykazanie to obejmuje grzechy, które są znakiem wewnętrznego nieuporządkowania w dziedzinie seksualnej. Wiele z nich może sie pojawić w okresie dojrzewania. Należy więc zwrócić uwagę: czy nieczyste myśli, wyobrażenia i pragnienia nie są dopuszczane świadomie i dobrowolnie? Czy nie zdarzają się nieskromne rozmowy? Czy celowo nie poszukuję tego, co prowadzi do grzechów nieczystych? Czy świadomie i dobrowolnie nie podtrzymuję w pamięci nieczystych myśli, pragnień i obrazów? Czy nie jestem dla innych powodem nieskromnych myśli i wyobrażeń przez sposób bycia, słowa oraz prowokacyjny ubiór?

X. Ani żadnej rzeczy, która jego jest

Niewłaściwe pragnienia wobec cudzej własności.

Należy zwrócić uwagę na rodzące się uczucia zazdrości: czy stan posiadania innych nie wzbudza we mnie nienawiści, nieżyczliwości i nie prowadzi do podejrzeń, obmowy? Czy umiem się cieszyć i dziękować Bogu za to, co posiadam? Czy umiem się tym dzielić z innymi? Czy jestem wrażliwy na potrzeby innych ludzi, czy je dostrzegam? Czy moje Zycie jest poukładane według właściwej hierarchii wartości (sprawy materialne nie zasłaniają tego, co prowadzi do Boga i ludzi)?

Na zakończenie

Pomódl się: Boże mój, dziękuję Ci za Twoją wielką miłość, dobroć i za to, że zawsze jesteś gotowy przebaczać mi grzechy. Dziękuję Ci za życie i wszelkie dobra, jakimi mnie nieustannie obdarzasz. Umacniaj mnie do walki z grzechem. Pragnę zawsze pamiętać, jaką cenę zapłacił Chrystus za to, abym żył w Twojej bliskości. Pomóż mi wytrwać w dobrych postanowieniach i więcej nie grzeszyć. Amen.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: